Perakende Satışımız Yoktur. Perakende Siparişleriniz İşleme Alınmamaktadır.
1500 Tl Altındaki Siparişler İşleme Alınmamaktadır.

Play-Doh

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Toplam 45 ürün görüntüleniyor.
1 2

Play Doh Oyun Hamuru

Oyun hamuru çocukların gelişiminde oldukça etkilidir. Çocuklarla beraber yetişkinler tarafından da oldukça oyun hamuru, ebeveynlerin çocuklarıyla beraber eğlenceli zaman geçirmesini sağlamaktadır. Oyunun ve oyuncağın çocuklar üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, çocukların oynamaktan zevk aldığı oyun hamurları çocukların gelişimi için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Oyun hamurları, çarpıcı renkleri ve oynanabilirliğinin yüksek olması sebebiyle çocukların oyuncakları arasında bulunması gereken bir oyuncaktır. Oyun hamuru denilince de akla ilk gelen marka  olan Play Doh oyun hamuru ailelerin güvenerek tercih ettiği bir üründür. Play Doh setleri, çocukların hayal dünyasını geliştirmek amacıyla farklı temaları da bünyesinde bulundurmaktadır.Bu temalardan bazıları şunlardır ;

  • Play Doh Dişçi Seti
  • Play Doh Çılgın Berber
  • Play Doh Dondurma Dükkanı
  • Play Doh Touch
  • Play Doh Neşeli Pastacı
  • Play Doh Makarna Seti

Play Doh oyun hamuru Türkiye’de de üretilmeye başlanması sayesinde eskiye oranla stok olarak daha da rahat bulunmaya başlanmıştır. İlk olarak duvarkağıdı temizleyici olarak tasarlanmıştır fakat 1956 yılı itibariyle çocuklar için oyun hamuru olarak piyasaya sunulmuştur. Çocuklar tarafından yanlışlıkla yenilse dahi herhangi bir yan etki göstermemektedir.

Oyun Hamurunun Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocukların son derece ilgisini çeken Play Doh oyuncakları, aileler tarafından yararları bilindiğinden dolayı gönül rahatlığıyla alınmaktadır. Oyun ve oyuncağın, çocuklar üzerindeki etkilerini araştırıp öğrenen aileler, çocuklarının oyun oynamaları için bu tarz eğitici oyuncakları özellikle tercih etmektedir. Peki, oyun hamurunun çocuk gelişimine etkileri nelerdir?

1. Hayal Gücü ve Zekâ Üzerine Etkisi

Oyun hamurları çocukların rahatlıkla yeni fikirler üretmesine olanak sağlayan oyuncaklardır. Çevresinde gördüğü bir nesneyi rahatlıkla yapabilmesini sağlamaktadır. Hatta nesneler üzerinde değişiklik yaparak yeni işlevsellikler kazandırması da bu oyuncaklar sayesinde mümkün olmaktadır. Bu sayede çocukların hayal güçleri ve yeni fikirler üretmesine yönelik zekâları da gelişmektedir. Ayrıca oyun hamurlarını kullanarak ortaya çıkardığı yeni nesneler, henüz iletişimi güçlü olmayan çocukların isteklerini ve iç dünyasını yansıtmaktadır. Bu sayede çocukların istekleri anlaşılabilirken aynı zamanda herhangi bir sıkıntısı olup olmadığı da gözlemlenebilir. Play Doh oyun hamurlarını kullanarak yeni nesneler ve projeler üreten çocuklar, sonuçları görünce ve desteklenince mutlu olmaktadırlar. Ayrıca kendilerine olan özgüvenleri de artmaktadır.

2. El Becerisi ve El Kaslarına Etkisi

Oyun hamuruyla oyun oynayan çocuklar, tamamen ellerini kullanarak yeni nesneler ve fikirler üretmeye çalışırlar. Bu nedenle el becerileri günden güne gelişme göstermektedir. Ayrıca el kaslarının da gelişmesini sağlamaktadır. Oyun hamuruyla oynama sırasında ince motor dediğimiz minik kasların da çalışması sağlanmaktadır. Kalem tutma gibi davranışlar için gerekli olan bu kaslar, okul çağında oldukça işe yaramaktadır. Kavrama gibi yetenekleri de destekleyen oyun hamuru aynı zamanda el-göz koordinasyonun da gelişmesini sağlamaktadır.

3. Duyuları Geliştirir

Oyun hamurlarının sahip olduğu; rengi, kokusu ve dokusu çocukların duyularının gelişmesini sağlamaktadır. Oyun oynarken maruz kaldığı bu duyular, gelişimleri için oldukça önemlidir. Özellikle dokunarak oynanan bir oyun olması sebebiyle dokunma duyusu oldukça gelişmektedir.

4. Öğrenmeyi Sağlar

Play Doh oyun hamuru, çocukların bazı bilgileri öğrenmelerini kolaylaştırarak eğlenceli hale getirmektedir. Renkler, şekiller, rakamlar ve harfler; bu oyuncak sayesinde çocukların rahatça öğrenilmesini sağlamaktadır. Ayrıca farklı renklerdeki hamurların birbiriyle karıştırılması sonucu oluşacak renkleri de görüp öğrenmektedirler. Bir bütünü oluşturmak için parçaları birleştiren çocuklar, bu sayede matematiksel yönünü de geliştirmektedirler. Arkadaşlarıyla beraber oynayabilecekleri bir oyuncak olan Play Doh setleri, paylaşma duygusunu da çocuklara katarak gelişmesine fayda sağlamaktadır.

Play Doh oyun setleri, birçok farklı temayı bünyesinde bulundurmaktadır. Play Doh dişçi seti gibi setler çocukların meslekleri taklit ederek onlar hakkında gözlem yapmasını da sağlamaktadır. Çevreye karşı daha duyarlı olmasını sağlayan oyun hamurları, çocukların gözlem yapma becerisini de geliştirmektedir. Gördüğünü öğrenme ve uygulaması için bu tarz oyun setleri oldukça önemlidir. Oyuncak sayısı çok abartılmadan bu tarz setler alınması çocuğun gelişimi için yararlı olabilir. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar için alınacak her türlü eşyalar, onların sağlığı ve geleceği düşünülerek alınmalıdır. Bu sebeple her ne kadar oyuncak alınarak masum bir alışveriş yapıldığı düşünülse de çocuklar üzerindeki etkisi olumsuz olabilmektedir. Bu sebeple oyun hamuru alırken de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

1. CE Belgesi

Avrupa Birliği’nin ve ülkemizin güvenlik ve standartlarına uygun olduğu gösteren bu işaret, çocuklara alınacak ürünlerde olması gereken bir işarettir. Bu işaretin bulunmadığı ürünler, çocuklar için sağlıksız olabilecek malzemeleri barındırıyor olabilir. Bu sebeple alınacak her türlü üründe kesinlikle bu işareti kontrol edin, bulunmaması durumunda kesinlikle almayın!

2. Malzemelerini Kontrol Edin

Oyuncakları da tıpkı market alışverişlerinizde yaptığınız gibi inceleyerek alın. İçerdiği malzemeleri kontrol edip gerekirse yetkili kişilerden bilgi alın. Bu sayede oyun hamuru gibi çocukların yemeyi deneyeceği oyuncakların çocuklara zararlı olup olmadığını kontrol etmiş olursunuz. İçerdiği malzemeleri internet üzerindeki güvenli sitelerden araştırarak satın alabilirsiniz.

3. Güvenilir Markaları Tercih Edin

Uzun yıllardan beri faaliyet gösteren ve güvenilirliğini kanıtlamış firmaların ürünlerini tercih edin. Play Doh da uzun yıllardır oyun hamuru konusunda üretici bir firmadır ve dünya genelinde kendini kanıtlamıştır.

4. Kıvam ve Yumuşaklık

Oyun hamuruyla çocuğun rahatlıkla oynayabilmesi ve şekil verebilmesi için kıvamının ve yumuşaklığının uygun olması gerekmektedir. Ele yapışmayan ve nesnelere iz bırakmayan oyun hamurları tercih edilmeli ve çabuk kuruyup kurumadığı kontrol edilmelidir. Çabuk kuruyan ve kolayca temizlenmeyen ürünler tercih edilmemelidir.

5. Yaşına Uygun Oyuncak Seçimi

Oyuncak seçimi yapılırken çocuğun yaşına ve becerilerine uygun oyuncaklar alınması son derece önemlidir. Henüz o konudaki becerisi gelişmemiş olan çocuklara alınan oyuncaklar, çocuklarda başarısızlık duygusuna sebep olarak özgüvenlerini azaltmaktadır. Oyun hamuru içinse oynamaya başlama yaşı 2 yaş olarak belirlenmiştir. Bu dönemde yeni şekiller oluşturmaktan ziyade dokunma ve sıkma gibi etkinlikler için kullanmaktadır. 3 yaşından itibaren ise kas sisteminin yeteri kadar gelişmesine bağlı olarak şekiller vermeye başlamaktadır. Bu dönemlerde Play Doh dişçi seti ve Play Doh makarna seti gibi hazır kalıpları kullanabilecekleri oyuncak setleri tercih edilebilir.

Play Doh Touch

Play Doh Touch, akıllı cihazlar için geliştirilmiş olan Android ve OIS işletim sistemleri üzerinde çalışan bir mobil uygulamalıdır. Play Doh oyun hamuru ile hazırlanan nesnelerin taratılarak dijital ortama aktarılmasını sağlamaktadır. Dijital ortama aktarılan nesnelerin canlanması ve farklı ortamlara yerleştirilmesi, çocukların oluşturduğu nesneleri daha da ilginç hale getirmektedir.

Çocukların kendi hayal dünyasında kurgulamış olduğu hikâyeleri ve nesneleri, oyun hamurlarıyla elde etmesi sağlanmaktadır. Bu konuda kolaylıklar sağlayan Play Doh oyun hamuru, geliştirilen bu uygulama sayesinde de bu nesnelerin dijital ortama aktarılarak çocukların hayal dünyasını gerçeğe dönüştürmektedir. Bunu yaşayan çocukların, hayal güçleri daha da gelişirken oyuncakla geçirilen süre daha da artmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren akıllı cihazların, çocuklar üzerine olan olumsuz etkileri de göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple bu uygulamanın kullanması sırasında ebeveyn kontrolü gerekmektedir ve kesinlikle bu cihazlarla geçirilen süre kısıtlanmalıdır. Aksi durumda çocuklara yarardan çok zararı olacaktır.

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.