Perakende Satışımız Yoktur. Perakende Siparişleriniz İşleme Alınmamaktadır.
1500 Tl Altındaki Siparişler İşleme Alınmamaktadır.

Oyuncak

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 50 51 52
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Toplam 1651 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 50 51 52

 “Affan Dedeye para saydım

Sattı bana çocukluğumu”

Ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın son derece meşhur olan dizelerindendir. Çocukluk dönemi hemen hepimizin anımsamaktan keyif aldığı, insan yaşamının en masum, en temiz, en sorumsuz dönemleridir.

Aileler için ise bir çocuğun dünyaya gelmesi ile o çok istedikleri evlatlarına kavuşmaları ile beraber başka bir dönem başlar. Zira bir çocuğun dünyaya gelmesi başlı başına yeni bir dünya olduğundan çocuk birey olarak tek başına ayakta kalabileceği çağa kadar anne babanın çok ciddi sorumluluğu olduğu açık ve nettir.

İşte tam da bu dönemde çocuğun yaşamında en önemli kavramların başında oyun ve oyuncak gelir. İster bir araba, ister bir bebek ama her çocuk unutulmamalıdır ki oyuncakları ile büyür ve gelişir.

Kız Çocuk Oyuncakları

Kız çocuk oyuncaklarında farklı yaş gruplarına hitap eden temel oyuncak türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Oyun hamurları ve bloklar gibi eğitici oyuncaklar
 • Bez bebekler
 • Et bebekler
 • Oyun ve evcilik setleri
 • Oyuncak ev setleri
 • Takı ve güzellik setleri
 • Kız kostüm ve aksesuarları
 • Pony oyuncağı
 • Kutulu bebek setleri
 • Yazar kasa ve market setleri ilk anda akla gelerek söylenebilecek olan oyuncak gruplarıdır.

Erkek Çocuk Oyuncakları

Tıpkı kız çocuklarında olduğu erkek çocuklarında da farklı yaş gruplarına hitap eden temel oyuncak türleri şu şekildedir:

 • Uzaktan kumanda edilebilen türde arabalar
 • Kamyon, kepçe ve vinç gibi kumla oynamasına imkân tanıyan oyuncaklar
 • Oyuncak hamurlar ve bloklar gibi eğitici oyuncaklar
 • Tema içerikli arabalar
 • Hayvan setleri
 • Tamir setleri
 • Tren setleri
 • Erkek kostüm ve aksesuarları
 • Otopark setleri
 • Yarış setleri

Hem kız çocuklarının hem de erkek çocuklarının bebeklik çağında oynamış olduğu ortak oyun ve oyuncaklar da bulunmaktadır. Bunlar daha çok eğitici ve zeka geliştirici özelliği olan oyuncaklardır. Oyuncak konusunda cinsiyet ayrımı yapılmaması gerektiğinden dolayı da karşı cinsin oyuncağı gibi görünen oyuncaklara ilgileri varsa tercih edilebilir.

Çocuk Gelişiminde Oyun ve Oyuncağın Önemi

Son yıllarda oyun ve oyuncak kavramı sadece çocuklar için değil büyükler için bile gündeme gelmeye başladı. Bunun en önemli nedeni de oyun kavramının insan yaşamı üzerine olumlu etkilerinin bilimsel veriler ile kanıtlanmış olması ama bizim burada değinmeye çalıştığımız konu çocuklar üzerine olan etkisi.

Dünyaya cinsiyeti ne olursa olsun ister kız çocuğu, ister erkek çocuğu olarak bir bebek dünyaya geldiğinde onun sadece temel gereksinimleri olan beslenme, barınma giyim gibi konuların yanında ruhsal ve bedensel anlamda sağlıklı bir birey olması için yapılması gereken son derece önemli kavramlar olduğu göz ardı edilmemelidir.

İnsan düşünen sorgulayan bir varlık olduğundan diğer canlılardan ayrılır. Bu yüzden de çocuğun başına ne gelirse gelsin ayakta durabileceği, ruhsal açıdan güçlü analitik düşünen adil, vicdanlı, toplumla uyumlu dost canlısı bir birey olabilmesi için oyun ve oyuncağın önemi bu noktada devreye girer.

Oyun oynayan bir çocuğun zekâ gelişiminde son derece olumlu gelişmeler olduğu reel bir gerçektir. Keza oyuncak ile oynamak da oyuncağın seçimine göre hem ruhsal hem de fiziksel becerilerine son derece önemli bir katkı sunar.

Burada bir örnek vermek gerekir ise dönence tarzında oyuncak ile bebek oynadığı zaman nesnelere yetişmeye ve tutmaya çalışarak kendini bazı konularda geliştirmektedir. Yine çıngırak ile oynayan bir bebek için de benzer durum geçerlidir.

Topluca oynanan oyunlarda çocuk paylaşmayı, dayanışmayı ve sosyal bir ortamda nasıl davranması gerektiğini, takım çalışmasını öğrenir. Basit tarzda olan el becerilerine yönelik olan oyuncaklar çocukların ileride kullanmak durumunda kalabilecekleri kimi alet ve cihazlara karşı pratiklik kazanmalarını sağlar.

Aslında oyun ve oyuncak çocuğu gerçek yaşama en saf, en masum şekilde hazırlayan bir provadır ve çocuk burada farklı dünyalar ile karşılaşır.

Yine çocuğun yaşına uygun olarak seçilen doğru bir oyuncak birey için son derece önemli olan hayal gücünün gelişmesine, yaratıcılığının artmasına neden olur ki bu da son derece önemli ve yadsınamayacak olan bir olgudur.

Oynadığı tüm oyun ve oyuncaklar çocuğun ileride seçeceği mesleğinin şekillenmesinde de son derece etkilidir.

Tüm bunların yanı sıra çocuğun özgüveninin yüksek bir birey olmasında da oyuncağın önemli yadsınamayacak olan bir gerçektir.

Dönem dönem uzun zaman olmasa da kaliteli zaman geçirmek adına çocuklar ile oynamak da çocukların üzerinde oldukça önemli olan bir diğer faktördür.

Örneğin hot wheels, evcilik oyuncakları hep beraber ailece oynanabilecek oyuncaklardır ve bu da aile olmayı, aile bağlarının güçlenmesine katkı sunar.

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Oyuncak fiyatları oyuncak seçiminde ailelerin bütçelerine uygunluğu açısından önemlidir. Pahalı oyuncağın çocuğa daha çok katkı sağladığını düşünmek yanlıştır. Bu sebeple bütçeye uygunluğuyla beraber çocuğun beceri ve yaşına uygun oyuncaklar tercih edilmelidir.

Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların en başında elbette çocuğun yaşı gelmektedir. Çocuk hangi yaş grubunda ise ona uygun olan gelişimi ile doğru orantılı olan bir oyuncak seçilmelidir. Çocuğun zihinsel, fiziksel gelişimine katkı sunacak oyuncakların seçilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır.

Bir diğer önemli olan husus üstte yer alan başlıklardan da net bir biçimde anlaşılacağı üzere çocuğun cinsiyetine uygun olan oyuncakların seçilmesi gerektiğidir. İleride olası herhangi bir sorun yaşanmaması için çocuğunun birey olarak kimliğinin şekillendiği tarihler arasında olması gereken bir kimlik içinde büyümesi için erkek çocuklar için erkek çocuk oyuncakları, kız çocuklar için kız çocuk oyuncakları seçilmelidir.

Ama bunun dışında unisex olarak adlandırılan yapboz, blok kutular ve boyama kitapları gibi oyuncaklar çocuğun yaşına uygun olarak hem erkek hem de kız çocuklarının oynayabileceği oyuncak türleridir.  Benzer bir durum oyun hamuru için de geçerli olan bir durumdur. Oyun hamurlarında da cinsiyet sınırı yoktur.

Yukarıda yer alan faktörler oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken yeter olgular değildir. Bir diğer önemli olan husus ister yerli bir markanın oyuncağı olsun, ister yabancı bir markanın oyuncağı mutlaka CE işareti oyuncak üzerinde bulunmalıdır. Zira oyuncaklar CE işareti olmadan satılıyor ise gerekli Avrupa ve dünya normlarına uygun olarak üretilmemiş demektir ki bu da çocuğun sağlığını yaşı kaç olursa olsun riske atacak durumlar içermesi demektir.

CE işareti başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinde ürün güvenliği anlamına gelen risk taşıyan ürünlerde olması gereken bir işarettir. Bu işaret onaylı bir kuruluş tarafından oyuncağa etiketlenmiş ise korkmadan o oyuncağı kullanmak mümkündür.

Tüm bunlara ilaveten doğal boya içeren kimyasal ve kanserojen madde içermeyen, tahta ahşap tarzı oyuncaklar seçilmeli ve olabildiğine plastik olan oyuncaklardan uzak durulmalıdır.

Bilinen markaların oyuncaklarının seçilmesi ise her zaman avantajlı olan bir durumdur ve rastgele sokaktan oyuncak alımı yapılmamalıdır.

Radyasyon yayan ve bireyin beyin gelişimini olumsuz etkilediği saptanmış olan tablet tarzı oyuncaklardan da kesinlikle uzak durulmalıdır. 

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.