Perakende Satışımız Yoktur. Perakende Siparişleriniz İşleme Alınmamaktadır.
1500 Tl Altındaki Siparişler İşleme Alınmamaktadır.

Kız Oyuncakları

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 5
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Toplam 130 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5

Oyuncaklar ve oyunlar, çocukların gelişim sürecinin vazgeçilmez araçlarıdır. Her ne kadar sadece onların eğlendikleri ve zaman geçirdikleri araçlar olduklarını düşünsek de, oyun oynamak onların birçok konuda kendilerini geliştirmelerini sağlamaktadır.

Çocuklar, dünyaya geldikleri andan itibaren oyun oynamaya başlarlar. Çocukların oyun oynamaları; onların fiziksel, sosyal, zihinsel, duygusal ve bilişsel anlamda gelişmelerini sağlamaktadır. Tabii burada dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de oyun oynamaları için gerekli olan oyuncaklardır. Oyuncakların doğru seçilememesi, belirttiğimiz gelişimlerin verimini düşürebilmektedir. Bu sebeple oyuncak seçimi konusunda titiz davranılmalıdır.

Oyunlar ve Oyuncaklar Çocuklara Ne Katkı Sağlar?

Çocuklar için oyun oynamak bir meslek gibidir. Oyuncaklarını ise görevlerini yerine getirmekte kullandıkları araçlar olarak görürler. Peki, çocukların oyun oynamaları kendilerine ne gibi katkılar sağlar?

 • Duygusal gelişimlerini sağlar

 • Yeni fikirler üretmelerini sağlar

 • Problem çözme becerisi kazandırır

 • Sorumluluk bilincini kazandırır

 • Kendini ifade etmelerini sağlar

 • Zihinsel olarak gelişimlerini sağlar

 • Sosyalleşmesine katkı sağlar

 • Kendi kararlarını vermesini ve oluşacak sonuçların altından kalkmasını sağlar

Oyunları çocuğa katacağı bu olumlu gelişmeler, sadece oyuncak alınıp çocuğu başıboş bırakarak kazanılacak beceriler değillerdir. Bu süreçlerde ebeveynler olarak çocuklarla yeteri kadar ilgilenmek ve oyuncak seçimi gibi çocukların henüz yetkinliğinin olmadığı kısımlarda devreye girmek gerekmektedir. Yanlış oyuncak seçimleri, çocuklara hiçbir katkı sağlamayacağı gibi olumsuz yönde etkileyerek sağlıklı bireyler olmasını engelleyebilir.

Oyuncak Seçimi

Kız çocuklar ve erkek çocuklar arasında oyuncak anlamında bir ayrım bulunmamaktadır. Fakat kız çocuklarının annelerini, erkek çocuklarının ise babalarını kendilerine rol model olarak almaları, oyun oynama şekillerine de yansımaktadır. Babasını devamlı araba sürerken, futbol maçı oynarken veya izlerken gören erkek çocuklar kendilerinin de bu alanlara ilgi duymaya başlamasına sebep olmaktadır. Kız çocuklarının da aynı şekilde annelerini; çocuklarla ilgilenen, yemekler hazırlayan, evin temizliğini yapan kişi olarak görmesi kendisini bu konulara yakın hissetmesine sebep olmaktadır.

Çocukların ilgilerinin sonucunda da oyuncak seçimleri şekillenmektedir. Erkek çocuklar araba gibi oyuncaklara yönelirken, kız çocuklar bebeklere ve mutfak oyuncak setleri gibi oyuncaklara yönelmektedir.

Kız Çocukları için Oyuncak Önerileri

Kız çocukları, daha çok ev düzenine yönelik oyunları oynadığından bu yönde oyuncaklar almak onların oyuncaklarıyla daha çok vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Belli bir yaş dönemine kadar (2 yaşına kadar), çocukluk değil bebeklik olarak geçmektedir. Bu dönemlerde eğitici oyuncakların tercih edilmesi çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından önemlidir. 6-12 ay arasındaki çocuklar için motor becerilerini geliştiren oyuncaklar tercih edilebilir. Ayrıca rahatça oynayabileceği, itip çekebileceği, ses çıkaran, ışıklı oyuncaklar da ilgisini çekebilecek oyuncaklardır.

12-24 ay arasındaki çocuklar içinse artık yürümeye başlayacağını düşünülürse, üzerine binebileceği oyuncaklar alınabilir. Bu dönemde yürümenin verdiği heyecanla daha çok ortamı keşfetmek ilgi alanı olacağından oyuncaklar pek ilgisini çekmeyebilir.

2 yaşından itibaren çocukların artık çevresini taklit etmeye başladığı sürece girilmektedir. Bu sebeple kız çocukları annelerini örnek alacağından mutfak malzemeleri, temizlik malzemeleri, oyuncak bebekler ve yemek takımları gibi oyuncaklar tercih edilebilir. Özellikle kız çocuklarının vazgeçilmez oyuncağı olan Barbie oyuncakları, bu dönemle beraber ilgi odağı olmaya başlayacaktır. Kız çocuklarının içine girdiği bu dönemde diğer arkadaşlarıyla da ilişkileri artmaktadır ve evcilik oyuncakları sayesinde paylaşmayı da öğrenmektedir.

4 yaşından itibaren hemen hemen tüm çocuklarda artık evde vakit geçirmekten daha çok açıkhavada vakit geçirme isteği artmaktadır. Sosyalleşme isteği ile birlikte artık evde öğrenebileceği şeylerin tükenmesi onu dışarıya daha meraklı hale getirmektedir. Bu dönemden sonraki dönemlerde alınacak oyuncakların açık havaya yönelik olması, kız çocukları için daha uygun olmaktadır.

Kız Çocukları için Açıkhavada Oynanabilecek Oyuncaklar

Açıkhavada oyun oynamak ve rahatça hareket etmek her çocuğun hoşuna giden bir aktivitedir. Bu sebeple ortalama 3-4 yaşından itibaren çocukların dışarıda oynamasına imkan tanımak gerekmektedir.

Kız çocukları için açıkhavada tercih edebileceği oyuncak, onların sabit kalmasını engelleyecek nitelikte olmalıdır. Örneğin; bisiklet veya scooter gibi gibi oyuncaklar alınarak çocukların kas sistemlerinin de gelişimine olumlu etkiler sağlayacak oyuncak tercih edilebilir. Piknik alanları gibi alanlarda uçurtma uçurmak gibi aktiviteler de sosyalleşme ve duygusal anlamda gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

El Becerilerinin Gelişmesi

Çocukların yapacağı bazı etkinlikler onların el becerilerinin de gelişmesini sağlayacaktır. Özellikle 4 yaşından itibaren bilişsel gelişiminin de hız kazanması sayesinde kesmek, yapıştırmak, resim çizmek ve boyama gibi aktivitelerin yapılması, çocuklar için hem ilgi çekici hem de yararlı olacaktır. Cinsiyet ayrımına gerek olmayan bu tarz aktivitelerde, çocuklar artık kendi yorumunu da katabilecek olgunluğa ulaşmışlardır. Bu sebeple şimdiye kadar taklit ettiği davranışlara yorumlar da katarak oynayacaklardır. Bunu da resim yapma, kesip yapıştırma gibi etkinliklerde rahatça gözlemleyebilirsiniz.

Teknolojiden Uzak Tutun

Günümüzün en büyük sorunu haline gelen teknolojinin abartılı bir şekilde hayatımıza dahil olması, çocukları da olumsuz etkileyen bir durumdur. Çocukların ilgi istemesi veya huysuzlanması gibi durumlarda akıllı cihazlarla onları sakinleştirmeye çalışmak, onlara verilecek en büyük zararlardandır. Bu sebeple çocuklar mümkün olduğu kadar teknolojiden uzak tutulmalıdır ve ona ihtiyacı olduğu zamanlarda kısıtlı olarak bu tarz cihazlarla tanışmalıdır. Bu cihazların birer oyuncak olmadığı ebeveynler tarafından kabul edilmeli ve çocuklara da bu durum gerek duyulduğunda anlatılmalıdır.

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Oyuncak, çocuğun ilgi alanına uygun olmalıdır

 • Yaş, gelişim ve yetenekleri dikkate alınarak seçim yapılmalıdır

 • Temizlenmeye uygun nitelikte olmalıdır

 • Oyuncağın yapımı sırasında kullanılan malzemeler, çocuğun sağlığı açısından tehdit edici olmamalıdır

 • Çocuğun kendine zarar verebileceği herhangi bir parçası olmamalıdır

 • Çocuğun yutabileceği parçalarının olmaması gerekmektedir

 • Özellikle çocuğun üzerine çıkarak oynayacağı oyuncakların sağlam olmasına dikkat edilmelidir

 • Oyuncak seçimi yapılırken, oyuncağın parçalara ayrılabiliyor olması gelişimleri için önemlidir

Birlikte Oynayın

Çocuklar için en değerli zamanlar, ebeveynleriyle geçirdiği zamanlardır. Rol modeli ve aynı zamanda en güvendiği kişiler olan ebeveynler ile vakit geçiren çocuklar, daha mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmektedir. Bu sebeple çocukların oyun zamanlarına dahil olarak onlarla verimli vakitler geçirmeye çalışmak gerekmektedir.

Pahalı ve Çok Sayıda Oyuncaklardan Kaçının!

Çocukların çok sayıda oyuncağa sahip olması, sahip olduğu oyuncaklardan yararlanmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu duruma alışan çocukların oyuncaklardan çabuk sıkılarak, yenisini istemesi durumu sıklıkla oluşmaktadır. Daha az oyuncağa sahip olan çocuklar ise az sayıdaki oyuncakları ile farklı oyunlar üreterek, yeni fikirler üretmeye daha yatkın olmaktadır.

Pahalı oyuncaklara sahip olan çocuklar ise basit oyuncaklarla oyun oynamayı reddetmektedir. Ucuz oyuncak alma hedefiyle hareket etmek de sağlık ve dayanıklılık açısından sıkıntılar oluşabileceğinden bir hata olabilir. Bu sebeple o ince çizgiyi iyi ayarlamak gerekmektedir.

Oyunlarını Gözlemleyin !

Çocuklar, sizin yanınızda olmadığı durumlarda veya sizlerin davranışları sebebiyle olumsuz etkilenebilirler. Henüz tam olarak yeterli iletişimi olmayan çocukların bu durumları sizlere anlatabilmesi veya bunların yanlış şeyler olduğunu farketmesi mümkün değildir. Bu sebeple çocukların oyunları gözlemlemek ve çizdiği resimleri incelemek yetişkinlere fikirler vermektedir. Çocukların yaşadığı birçok problem bu teknikler kullanılarak ortaya çıkarılıp tedavi edilmektedir. Bu konuda ebeveynlerin göstereceği farkındalık, ileriye yönelik birçok sorunu ortadan kaldırabilir.

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.