Erkek Oyuncakları

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 10 11 12
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Toplam 371 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 10 11 12

Çocukların gelişim sürecinde oyuncaklar önemli bir araçtır. Oyuncaklarla oyun oynayan çocukların, el becerileri gelişirken aynı zamanda yeni fikirler üretmesi de tetiklenmektedir. Bu da çocuğun hem fiziksel hem de zekâ gelişiminde önemli bir faktördür.

Çocukların oyun oynaması, onlar için aynı zamanda sosyal bir aktivitedir. Oyuncaklarla ve diğer arkadaşlarıyla oynadıkları oyunlar sayesinde duygusal ve sosyal gelişimleri de sağlanmaktadır. Hayallerinde kurdukları hayatı idare ederek sorumluluk bilincini bile geliştirebilirler. Yanlış veya kendisine uygun olmayan oyuncak seçimleri, çocuğun gelişimine herhangi bir katkı sağlamazken olumsuz yönde de etkileyebilmektedir. Bu sebeple çocuklara oyuncak alınırken tüm bunlar düşünülmelidir ve eğitici oyuncak alınmasına özen gösterilmelidir.

Oyuncakların Çocuk Gelişimine Katkıları

Oyuncaklar, biz yetişkinler için bir eğlence olarak algılansa da çocuklar için eğlence olmasıyla beraber gelişimlerini de etkileyen araçlardır. Hatta çocuklar için oyun oynamak bir meslek, oyuncakları ise mesleklerindeki görevleri yerine getirmek için kullandıkları araçlardır. Bu sebeple oyuncak seçimi konusunda son derece titiz davranılmalıdır. Peki, oyun oynamak ve oyuncaklar çocuklara ne gibi katkılarda bulunuyor?

  1. Yeni fikirler üretme becerisinin gelişmesine

  2. Dikkatini toplayarak yaptığı çalışmaya odaklanmasına

  3. Kaslarının gelişmesine

  4. El becerilerinin artmasına

  5. Problem çözme becerisinin gelişmesine

  6. Sosyal bir ortam oluşmasından kaynaklı olarak iletişim becerisinin artmasına

  7. Seçim yapmayı ve sonuçlarıyla başa çıkmayı öğrenmesine

  8. Sorumluluk bilincinin öğrenilmesine

Oyuncak Seçiminde Cinsiyet ve Yaş Önemlidir

Çocuklar için oyuncak seçiminde yaş oldukça önemlidir. Çocuğun yaşına uygun oyuncak alınmalıdır ki, oyuncağın ona katacağı beceriye yaş olarak uygun olsun. Fakat cinsiyet konusunda oyuncağın cinsiyeti olmamaktadır. Özellikle sadece rengine göre karar verilerek erkek çocuk için oyuncak seçimi oldukça yanlış bir harekettir.

Erkek çocuk oyuncağı seçilirken onun gelişimine uygun oyuncaklar tercih edilmelidir. İlgi duyduğu ve çevresinde görüp hoşuna giden şeylerle ilgili oyuncaklar alınabilir. Erkek çocuklar için oyuncak seçimi genelde araba ve futbol topu için yoğunlaşmıştır. Fakat erkek çocuklarının da çevresini tanıması anlamında eğer ki oynamak istiyorsa bir mutfak gereçlerini içeren bir oyuncağı olabilir. Bu konuda çocukları sınırlandırmak doğru bir davranış olmaz.

Yaşlara Göre Alınabilecek Erkek Oyuncakları

Daha önce de belirttiğimiz gibi oyuncak seçiminde yaş önemli bir kriterdir. Belli dönemlerde hangi becerinin geliştiği konusunda bilgi sahibi olunarak, o beceriye yönelik oyuncaklar tercih edilebilir.

 

1 yaş erkek oyuncakları

için, tercih edilecek olan oyuncaklar çocuğa zarar verecek yapıda olmamalıdır. Ucu sivri, çocuğun yutabileceği veya herhangi bir şekilde kendine zarar verebileceği oyuncaklardan uzak durulmalıdır. Bu yaşlardaki çocuklar için eğitici setler ideal oyuncaklardır. Bu dönemlerde yürüme becerisini kazanacak olan çocuklar için yürümeyi destekleyecek araba tarzı oyuncaklar alınabilir.

 

 

2 yaş erkek çocuklar için oyuncak seçimi

1 yaşa oranla çok farklılık göstermemektedir. Yine aynı konulara dikkat edilerek seçimler yapılması gerekmektedir. Yaş olarak daha gelişmiş bir zekâya sahip olacağından dolayı eğitici setlerin zorlukları artırılabilir. Lego tarzı oyuncaklara bu dönemlerde geçişler yapılabilir.

 

 

3-4 yaş erkek oyuncakları

için seçim artık farklılıklar göstermektedir. Artık iletişim ve el becerisi de iyice oturan erkek çocuklar için ilgi duydukları oyuncaklar tercih edilebilir. Boyama yapabileceği kitaplar, kutu oyuncaklar, eğitici setler ve akıl oyunları bu dönemde tercih edilebilir.

 

 

5 yaş erkek oyuncakları

için artık kısmen anasınıfı çağına da gelmiş bir çocuk düşünülmelidir. Sizlerin de etkileşimde olabileceği oyuncaklar bu dönemlerde tercih edilebilir. Çünkü bu dönemdeki çocuklar daha çok iletişime açık ve dış dünyayı artık keşfetmeye hazırlardır. Bu sebeple bu dönemdeki erkek çocuklarına oyuncak seçerken ebeveynleri olarak sizlerin de beraber oynayabileceği oyuncakları seçebilirsiniz. Örneğin; kumandalı bir araba alınarak açık havada beraberce sürmeyi deneyebilirsiniz.

 

Bu dönemden sonraki erkek çocukları oyuncak seçimini artık kendi yapabilecek konuma gelmiştir. Bu dönemden sonra sadece ona zarar vereceğini düşündüğünüz veya yanlış yönlenmesine sebep olacak oyuncakları almaktan kaçınmanız yeterlidir.

Spora Yönelik Oyuncaklar

Çocuklar için spor yapmak hem fiziksel hem de beyinsel olarak gelişimi olumlu yönde etkilemektedir. Bu sebeple özellikle 5-6 yaşından sonra çocukları spora yönlendirecek oyuncaklar tercih edilebilir. Bu konuda erkek çocuklar için sıklıkla tercih edilen futbol topu ve bisiklet düşünülebilir. Sosyal gelişimleri için de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Sanata Yönelik Oyuncaklar

Sanata yönelik oyuncaklar da çocuk gelişimine katkılar sağlamaktadır. Müzik aletleri ve resim yapma gibi çocuğun çevresinde de görebileceği tarzlarda alanlarla başlamak uygun olabilir. Oyuncak olarak basit bir düzeydeki müzik aleti alınarak çocuğun bununla oynaması sağlanabilir. Bu sayede hem müzik aletlerini tanımış olur hem de birçok konuda kendisini geliştirir.

Okul Çağındaki Erkek Çocuklar için Oyuncak Seçimi

Okula başlayan çocuklar için artık oyun oynamak bitmiş değildir ve çocuğu buna zorlamak da çocuk için olumsuz etkiler doğuracaktır. Çocukların bu dönemde artık ebeveynleriyle iletişim kurması daha rahattır fakat bazı durumları çocuklar anlatamayabilir. Bir olayın etkisi altında kalan çocuklar, bu durumu oyunlarına yansıtmaktadırlar. Bu sebeple belli bir dönemden sonra çocukların oyun oynama anlarını gözlemlemek gerekli bir davranıştır.

Okul çağındaki bir çocuk için 6-9 yaş arası bir dönem olarak alınabilir. Bu dönemdeki çocuklar için oyuncak seçimi yapılırken ilgi duyduğu konulara yönelik seçimler yapılabilir. Örneğin; 8 yaş erkek çocuğu oyuncakları; beyin jimnastiği yapmasını sağlayacak oyunlar, aile ile beraber oynanabilecek oyunlar, lego setleri ve laboratuvar ortamı sağlayan oyuncaklar gibi olabilir.

10-12 yaş erkek çocuklar içinse oyuncak seçimi artık daha donanımlı olabilir. Bu konuda çocuklara devamlı çok pahalı oyuncaklar almaktan da kaçınmak gerekmektedir. Oyuncak sayısının fazla olması da çocuğun yeni fikirler üretmesini olumsuz yönde etkileyebilir. 12 yaş erkek oyuncakları için düşünecek olursak güzel bir bisiklet hayatının her anında hatırlayacağı ve sürmekten hep keyif alacağı bir oyuncak olacaktır.

Şiddete Yönelik Oyuncaklara Dikkat!

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan şiddet, çocukluk döneminde gerekli önlemler alınarak azaltılabilecek bir konudur. Bu konu, çocukların oyuncak tercihlerine kadar birçok konuyla ilişkili bir konudur. Bu sebeple özellikle erkek çocuklara yönelik olan şiddet içerikli oyuncaklardan uzak durulması önemlidir.

Erkek çocuklar, birçok medya unsurundan gördüğü ve aynı zamanda bazı çizgi filmlerdeki süper kahramanlardan etkilendiği için bu tarz oyuncaklara ilgi duymaya başlamaktadır. Kılıç ve silah gibi oyuncak grubuna ilgi duymaya başlayan çocuklara, bu konularda bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Bu tarz aletlerin tehlikeli olduğu, herkeste olmaması gereken araçlar olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Aksi durumda bu tarz oyuncaklarla gördüğü olayları gerçekleştirmek isteyecek veya problemler karşısında bu tarz araçlara ihtiyaç duymaya başlayacaktır.

Çocuklarla Verimli Zaman Geçirmek

Çocukların oynamayı ve oyuncakları sevmesi demek, ebeveynlerin onlara bunu sağlaması ile yeterli hale gelmemektedir. Çocuklarla iletişim ve beraber vakit geçirmek de onların gelişimi için son derece önemlidir. Çocukların her zaman sizlere ihtiyaç duyduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu sebeple çocuklarla beraber vakit geçirebileceğiniz oyuncaklar ve oyunlar, onlarla aranızdaki ilişki için de yarar sağlayacaktır. Hatta bu konuda haftalık oyun seansları bile düzenlenebilir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.