Barbie Oyuncakları

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 5 6 7
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Aynı Gün Kargo
Toplam 218 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6 7

barbie bebek

Barbie Bebek Oyuncakları

Barbie bebek, 1959 yılında üretilmeye başlanmış ve günümüzün en popüler oyuncakları arasında yerini almıştır. 1980’li yıllardan itibaren ülkemizde de popüler olan bu oyuncak, özellikle kız çocukları tarafından oldukça ilgi görmektedir. Barbie bebek macerası, Ruth Handler isimli bir kişinin kız çocuklarının yetişkin bebeklerle oynamasını keşfederek Mattel firmasına fikrini sunmasıyla başlamıştır. Kızı olan Barbara’nın isminden esinlenerek de Barbie ismini koymuştur.

Evcilik Oyununun Vazgeçilmezi

Evcilik oyunu, her çocuğun uzunca bir süre oynadığı oyun çeşididir. Ailesini ve çevresini taklit ederek oynadığı bu oyun sayesinde çocuklar çevrelerini daha iyi tanımaktadır. Sorumluluk bilincinin oturmasında ve neden-sonuç ilişkileri kurmalarında yardımcı olan bu oyun, gerçek nesnelere benzer oyuncaklar kullanılarak daha da zevkli ve eğlenceli hale gelmektedir. Barbie ve ailesi de gerçeğe yakın olması ve gerçeğe yakın birçok temayı bünyesinde barındırması sebebiyle çocuklar tarafından tercih edilmektedir.

Evcilik oyunu çocukların;

 • Hayal güçlerini geliştirir
 • Sosyal ve iletişim becerilerini geliştirir
 • Dil gelişimini sağlar
 • Yeni fikirler üretmelerine katkı sağlar
 • Duygusal becerilerini geliştirir

Barbie bebek, bünyesinde birçok aksesuar ve temayı barındırarak çocukların hayal dünyasını genişletmektedir. Barbie kıyafetleri ve Barbie evi gibi aksesuarlar sayesinde çocukların gerçek hayatı daha etkin yaşamaları sağlanmaktadır. Ayrıca gerçek bir evde yer alan araç ve gerekçelerin çoğu Barbie oyuncağının setlerinde yer almaktadır. Örneğin; Barbie mutfak seti, mutfakta yer alan araç ve gereçleri çok gerçekçi bir modelleyerek çocukların zarar görmeyeceği bir şekilde oyuncak haline getirmiştir. Bu sayede çocuklar, evdeki malzemeleri kendilerine zarar vermeden tanırken aynı zamanda yetişkinlerin her gün kullandıkları bu tarz malzemelere dair merakları da gitmektedir.

Toplu Halde Oynamaya Elverişlidir

Barbie oyuncak olarak çocukların arkadaşlarıyla oynamalarına elverişli bir oyuncaktır. Evcilik oyununun da temelinde yatan toplu oynama, bu tarz oyuncaklar sayesinde çocukların oyuncak paylaşımı sırasındaki anlaşmazlıkları da azaltmaktadır.

Çocukların kendi aralarında iş paylaşımı yaparak farklı rollere girmesi, evcilik oyununu eğitici yapan bir özelliktir. Çocuklar evcilik oyunu oynarken hiç oyuncakları olmasa bile bazı nesneleri hayallerinde farklı bir nesnenin yerine kullanabilir. Bu sayede hem yeni fikirler üretirler hem de hayal güçleri gelişir. Barbie oyuncak setlerinin bu tarz eşyaları hazır olarak sunması ebeveynlerde yanlış bir izlenim oluşturmamalıdır. Çocuklar Barbie oyun setlerinin içindeki oyuncaklara da yine farklı görevler verebilir. Bu tamamen çocukların kurguladığı oyunlardaki ihtiyaca göre şekillenmektedir. Ebeveynlerde oluşan bu endişeden kaynaklı olarak çocuklara bu tarz oyuncaklar almamak, hem onların duygusal olarak yıpranmalarına hem de gelişimlerine olumsuz etki yapmaktadır. Burada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken nokta, çocuklara çok fazla sayıda oyuncak almamaktadır. Bu durum, çocukların hayal güçlerinin gelişmesini olumsuz etkilemektedir. Çünkü her şeyi hazır olarak bulmaları, bir oyuncaktan üretebilecekleri oyun sayısını azaltmaktadır.

Barbie Bebek Hakkında İlginç Bilgiler

Barbie bebek, çok uzun yıllardır piyasada olan bir oyuncaktır. Bu da birçok ilginç bilgilerin ve istatistiklerin oluşmasına sebep olmuştur. Şimdi hep beraber bu bilgilere kısaca göz atalım.

 • İlk Barbie bebek, “Genç Moda Mankeni” olarak sunulmuştur ve giysileri Mattel firmasının moda tasarımcısı Charlotte Johnson tarafından tasarlanmıştır.
 • İlk Barbie bebeğin saçları atkuyruğu toplanmıştır ve zebra desenli bir mayo giymiştir.
 • İlk Barbie bebek Japonya’da elle yapılmıştır ve giysileri de yine bu ülkedeki kişiler tarafından evlerinde elle dikilmiştir.
 • Amerika’nın moda ikonlarından biri olmasına rağmen şimdiye kadar hiç Amerika’da üretilmemiştir. Japonya, Tayvan, Endonezya ve Çin’de üretilmiştir.
 • Piyasaya çıktığında ciddi satış rakamlarına ulaşarak kısa sürede Mattel firmasını Amerika’nın en büyük 500 şirketi arasına sokmuştur. Piyasaya çıktıktan sonra bir yılını bile doldurmadan 350 bin adet satıldığı söylenmektedir.
 • Manken olarak başlayan kariyeri 100’den fazla değişik meslekle devam etmiştir. Bunlardan bazıları; aerobik hocası, paleantolog ve deniz piyadesidir. Ayrıca Japon, Kızıldereli, Koreli, İtalyan, Parisli ve İngiliz Kraliyet ailesi mensubu gibi farklı ırklara göre de üretilmiştir.
 • 1967 yılında üretilen bir Barbie bebeğin rengi Afro Amerikan sayılabilecek bir renkteydi.
 • 1968 yılında gerçek bir Afro Amerikan olan Christie, 1980 yılında ise ilk Siyah ve Hispanik Barbie’ler üretilmiştir.
 • 1974 yılında Times meydanının bir bölümü bir haftalığına “Barbie Bulvarı” ismiyle anılmıştır.
 • 1985 yılında Andy Warhol tarafından bir Barbie tablosu yapılmıştır.
 • Barbie bebeğinin görünümü yıllar geçtikçe daha genç ve masum bir görünüme kavuşmuştur.
 • 1992 yılında konuşan Barbie bebekler üretilmiştir. 270 farklı cümle söyleyebilen bu oyuncak bebekler, “Alışveriş yapmayı seviyorum” ve “Hadi pizza partisi yapalım” gibi cümleler söylemektedir.
 • Barbie oyuncak bebeğinin vücut ölçülerinin gerçekçi olmadığına dair birçok eleştiri yapılmıştır. Bu oyuncaklarla oynayan çocukların ve genç kızların zamanla bu vücut ölçülerine özenmelerine sebep olduğu ileri sürülmüştür.
 • 1995 yılında bir dergi, Barbie bebeğin gerçek olması durumunda fiziksel özelliklerinin nasıl olacağına dair bir açıklama yapmıştır. Buna göre Barbie bebeğin boyu 2 metre 19 cm, kilosu ise 45 kg olacaktı. Ayrıca 96-45-86 vücut ölçülerine sahip olacağı da belirtilmiştir.
 • 2000 yılında medyada Barbie bebeğin yapımında sert vinil kullanıldığı ve bu maddenin içerdiği toksik kimyasallarının çocuklara zarar verdiği söylenmiştir. Fakat bu durum teknik ekipler tarafından yalanlanarak, üretimde sert vinil değil vücudu için ABS plastik, kafası içinse yumuşak PVC kullanıldığı söylenmiştir.
 • Dekolte kıyafetleri nedeniyle Suudi Arabistan’da yasaklanmıştır. İran’da da aynı yasak uygulanmaya çalışılmış ama 6 yılın sonunda başarısız olunmuştur.
 • Barbie bebek için elbise tasarlayan birçok ünlü marka bulunmaktadır. Bunlar; Armani, Givenchy, Calvin Klein, Donna Karan, Dior, Versace ve Vivienne Westwood’tur.
 • Barbie’nin üretici firmasında 50 modacı ve 12 kuaför çalışmaktadır. Ayrıca başında bir psikoloğun bulunduğu 30 kişilik bir ekip tarafından çocukların tercihlerini saptamak için testler yapılmaktadır.
 • Üretici firmanın yıllık kazancı 3 milyar doları bulmaktadır. Bu kazancın yaklaşık yarısı isim ve lisans gelirleridir.
 • Alman bir koleksiyoncu olan Bettina Dorfman adındaki bayan, 6000’den fazla Barbie bebeğe sahiptir ve dünyanın en büyük koleksiyoncularından biridir.

Barbie Çeşitleri

Barbie oyuncakları daha önce de belirttiğimiz gibi birçok temayı bünyesinde barındırmaktadır. Çocukların oyunlarının daha gerçekçi olmasını sağlayan bu oyuncak setleri sayesinde çocuklar bireysel ve toplu olarak oyunlar oynayabilmektedir. Barbie oyuncak bebeğinin spor yaptığı bir “Barbie Sonsuz Hareket” oyuncağı, seyahatlere çıktığı “Barbie Karavan” oyun seti, partilerde boy gösteren “Barbie Fashionistas” serisi ve rüya evi olan “Barbie Dream House”, Barbie oyuncağının setlerinden birkaçıdır.

Barbie, 50 yılı aşkın süredir üretilen bir oyuncak olması sebebiyle hemen hemen her çocuk tarafından bilinmektedir. Medyada ve bazı kaynaklarda zararlı olduğuna dair eleştirilerinde yer almasına rağmen, popülerliğini devam ettirmektedir. Üretilen Barbie bebeklerden bazıları, çoğu kişi tarafından hiç görülmemiştir hatta bilinmiyor olabilir. Bu bebeklerin çoğu özel üretim olması sebebiyle çoğu da ülkemizde satışa sunulmadığı için bilinilmemektedir. Örneğin; çocukların Barbie bebeğe doğum yaptırmasını sağlayan hamile bir Barbie bebek bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde gerçek takıların ve elmasların yer aldığı dünyanın en pahalı Barbie’si olarak geçen bir Barbie bebek de bulunmaktadır. Hatta Barbie’nin Razanne adında Müslüman bir kuzeni de vardır!

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.